Ginekolog anna prusak

Kolposkop jest ważne narzędzie w praktyce ginekologa, dlatego przed jego zakupem należy wykonać fachowy rekonesans. Przy dokonywaniu wyboru urządzenia optycznego tego typu, należy zwrócić opinię na szereg czynników, z których koszty bynajmniej nie są faktorem najważniejszym. Należy jednak mieć, iż za mała cena kolposkopu może świadczyć złą jakość wykonania, co przedstawia się pejoratywnie na jakości obrazu, niestabilności pantografu i braku oprogramowania pozwalającego na rzetelną ocenę zgromadzonego materiału wizualnego.

Jakość obrazu powinna posiadać ważne kryterium, ponieważ przy zakupie kolposkopu to właśnie parametry układu optycznego mają najogromniejsze znaczenie. Warto zająć się miejscem produkcji soczewek z danego rodzaju kolposkopu oraz przyjrzeć się, czy układ optyczny jest kilka trybów przybliżania, a podobnie jak szeroki jest zakres ogniskowania, czyli ustawiania ostrości obrazu. Dokładność kolposkopu jest i szczególnie praktycznym elementem, dlatego ramię pantografu musi zapewniać swobodny, tylko także wprawny ruch w wszystkiej płaszczyźnie. Odpowiednio wyważone ramię pantografu i wykorzystanie adekwatnej klasy siłowników pneumatycznych to kolejne ważne cechy odpowiedniego sprzętu.

Jeśli chodzi o lampę kolposkopu, to normalne żarówki były się już anachroniczne, lecz nadal ważna jest maksymalna moc światła oraz możliwość jego regulacji. Nowoczesne diody w technologii LED mają mniejsze wymagania energetyczne, co wydłuża żywotność lampy i eliminuje niebezpieczeństwo nagrzania pola badania. Ostatnim zasadniczym aspektem przy nabywaniu kolposkopu jest i ergonomia wyrobu, bowiem ze powodu na specyfikę zawodu lekarza ginekologii, wszystkie funkcje omawianego urządzenia optycznego powinny być obsługiwane jednorącz.